Ramadán v kostce
Média často shrnou ramadán do velmi stručných článků, v nichž není nouze o faktické chyby a zobecňování. Pojďte se na posvátný měsíc ramadán podívat s muslimkou. Co je jeho skutečným cílem? Opravdu se postíme od východu slunce? Je ramadán svátek, jak se běžně uvádí? Přejeme si ramadán mubárak nebo ramadán karím?
Ramadán je 9. měsíc islámského kalendáře, tedy jako naše září :) Nicméně islámský lunární kalendář se oproti tomu našemu solárnímu gregoriánskému každý rok posouvá asi o 11 dní. Ramadán tedy sice každý rok začíná 1. ramadánu, ale v našem kalendáři je to pokaždé jinak. Když jsem v roce 2009 přijala islám, začínal ramadán koncem srpna. Letos začíná 11. března. S posunováním ramadánu blíže k začátku roku se také zkracují dny, držíme tedy půst stále méně a méně hodin. Zatímco před pár lety, kdy byl ramadán v létě, jsme drželi půst i 20 hodin denně, letos držíme půst asi 15 hodin. A to se vyplatí! :)
Ramadán není islámský svátek, jak média často mylně uvádějí. Je to celý měsíc, během něhož se muslimové po celém světě postí. Autentické islámské svátky (svátky předepsané Koránem a Sunnou) jsou dva. Prvním z nich je íd al-fitr, který začíná ihned po skončení ramadánu a oslavuje ukončení postního měsíce. Asi o měsíc a půl později přichází druhý svátek, íd al-adhá, kterému se také říká velký svátek. Během něj si muslimové připomínají poslušnost proroka Ibrahíma (Abraháma) Bohu, kdy na příkaz Boha chtěl obětovat svého syna. Bůh mu však místo syna nakonec seslal berana.
"Postním měsícem je měsíc ramadán, v němž Korán byl seslán jako vedení správné pro lidi a jako vysvětlení tohoto vedení i jako spásné rozlišení. Kdo z vás spatří na vlastní oči měsíc, nechť se postí! Ten z vás, kdo je nemocen nebo na cestách, nechť postí se stejný počet dní později; Bůh si přeje vám to usnadnit a nechce na vás obtížné. Dodržujte plně tento počet a chvalte Boha za to, že správně vás vede - snad budete vděční!" (Korán 2:185).
Bůh v Koránu stanovil půst během ramadánu a zároveň uvedl, kteří lidé půst držet nemusejí. Kromě zmíněných nemocných a lidí, kteří cestují (obvykle se jako minimální délka cesty udává asi 85km), nemusejí půst držet děti (až do puberty), menstruující ženy, těhotné a kojící, pokud se obávají o zdraví nenarozeného dítěte nebo dostatek mateřského mléka. Je běžné, že je člověk během půstu unavený, že ho bolí hlava, ale pokud by měl migrénu nebo by mu bylo na omdlení, je dobré si jít na chvíli lehnout, případně půst přerušit, pokud by nepomohlo nic než prášek nebo napití se vody.
Islám velmi dbá na ochranu lidského života a zdraví. Proto pokud by půst zdraví člověka ohrozil, takový člověk se postit nesmí.
Ačkoli média často uvádějí, že půst se drží od východu slunce, není to pravda. Půst začíná za úsvitu, který nastává asi o hodinu dříve než východ slunce. Když vychází slunce, muslimové už se asi hodinu postí. Prorok Muhammad nabádal muslimy, aby se před úsvitem aspoň trochu najedli (ranímu jídlu v ramadánu se říká suhúr), protože je v něm požehnání. I trocha vody je lepší než si před začátkem půstu nedat vůbec nic. Půst končí při západu slunce a prorok Muhammad nabádal muslimy, aby s přerušením půstu neotáleli a jakmile nastane čas, ukončili ho co nejdříve. Podle vzoru proroka Muhammada se půst přerušuje datlemi a vodou. Já si místo vody nejraději ohřeju mléko :)
Celým islámským náboženstvím prostupuje nabádání k vděčnosti za to, co člověk má. Místo toho, aby vzhlížel k těm, co mají víc a záviděl jim, má se člověk dívat na ty méně šťastné, aby si vážil toho, co má. I během ramadánu je tento aspekt velmi důležitý. Půstem si připomínáme, že hlad a žízeň, které během dne cítíme, pociťuje spousta lidí zcela běžně, protože jsou chudí nebo stiženi válečným konfliktem. Večer, při přerušení půstu, bychom měli být vděční, že půst můžeme ukončit, máme čím ho ukončit a můžeme se potom navečeřet. Ačkoli se tento aspekt zmiňuje v souvislosti s ramadánem nejčastěji, není to jeho hlavní cíl. Hlavním cílem ramadánu je posílit v sobě bohabojnost. "Vy, kteří věříte, předepsán vám jest půst, tak jako byl již předepsán těm, kdož před vámi byli - snad budete bohabojní!" (Korán 2:183). Půst má člověka přiblížit k Bohu, posílit jeho víru a vztah k Bohu, Jeho proroku i Koránu.
Když nadejde první ramadánový den, muslimové si vzájemně přejí požehnaný ramadán. Ideální je říci ramadán mubárak (požehnaný ramadán). Ale protože se lidem zpravidla víc líbí slovo karím, říkají ramadán karím (štědrý ramadán). Média taktéž opakují toto spojení a ještě ke všemu ho špatně překládají jako šťastný ramadán. Šťastný se však v arabštině řekne saíd. Přání štědrý ramadán navíc nedává příliš smysl, protože měsíc sám o sobě není štědrý. Štědrý je Bůh, proto odpovědí na takové ne úplně správné přání bývá Alláhu akram (Bůh je štědřejší).
Lidé mají představu, bohužel ne zcela mylnou, že muslimové přes den hladoví a večer se přejedí. Ač to tak bohužel někteří lidé opravdu dělají, je to špatně. Člověk se má najíst střídmě, aby se zvládl ještě modlit a taky aby si neničil zdraví. Prorok Muhammad vždy radil (i mimo ramadán), aby si člověk naplnil třetinu žaludku jídlem, třetinu vodou a třetinu nechal volnou, aby mohl dýchat. Také radil, abychom se po přerušení půstu ihned pomodlili (modlitba při západu slunce, 4. denní modlitba) a teprve potom večeřeli.
Co ráno a večer jíst?
Osobně doporučuju si po přerušení půstu a modlitbě dát nějakou výživnou polévku. Třeba vývar se zeleninou nebo čočkovou polévku z červené čočky. Hlavní jídlo by mělo být lehké, ne příliš solené, aby člověk neměl žízeň a nebylo mu potom těžko. Skvělé je si dát po jídle nějaké šťavnaté ovoce a prokládat to dostatkem vody nebo třeba ředěného džusu. Pozor na kávu a černý čaj, které odvodňují. Když si je dáme, je dobrý myslet na to, abychom vypili minimálně stené množství vody, abychom tekutiny, které káva a černý čaj odvede, zase doplnili.
Ráno je dobrý třeba jogurt, banány, vajíčka nebo fazole, ovesná kaše, cereálie a zase hodně vody nebo ředěného džusu, případně si uvařit čaj. Vždy je potřeba myslet na to, aby jídlo nebylo těžké nebo přesolené a nápoje, které pijeme, nebyly přeslazené. Díky tomu všemu zvládne člověk další postní den mnohem lépe :)
Je fajn myslet na to, že muslimové v Indonésii nebudou jíst to samé, co muslimové v Evropě. Stejně tak večeře v Egyptě bude vypadat jinak než u muslimů v Turecku. Je tedy podle mě celkem zbytečné v článcích uvádět, co obecně muslimové po západu slunce večeří, protože v každém koutu světa to bude něco úplně jiného. My si třeba občas dáme řízky :)