Nejčastější otázky o islámu a muslimech
Islámská teorie je krásná. Právě díky ní jsem islám v roce 2009 přijala. Je ale nutné neustále myslet na to, že tak, jak chápu islám já, ho nemusejí chápat jiní muslimové. Muslimové žijí v obrovské oblasti, která se rozkládá od západní Afriky přes Balkán, Blízký východ, Indii a okolní státy až do jihovýchodní Asie. Menšiny muslimů pak žijí například v Rusku, Číně, Japonsku i zemích západní Evropy. Není proto možné, aby všichni tito muslimové chápali a praktikovali islám stejně. Navíc v každé zemi se do islámu více či méně promítají lokální tradice a kultura, které nemusejí být v souladu s islámem. Právě kultura a tradice jsou mnohdy silnější než náboženství.
Vždy, když na Instagramu otevřu (nejen) pro své sledující možnost se mě na cokoli zeptat, těším se na otázky. Pak jsem ale většinou zklamaná, protože je to stále to samé. Menstruace muslimek, šátek, proč si muslimka může vzít jen muslima, co je to halál... Vždy si totiž naivně myslím, že se debata o islámu za ty roky už posunula o něco dál, ale otázky mě vždy přesvědčí o opaku. Ale nevadí, pokud třeba tahle možnost otázek a odpovědí na Instagramu přispěje k tomu, že se diskuze o islámu opravdu časem posunou vpřed a konečně opustíme tato témata, která prostě nemusejí být pro každého muslima nebo muslimku aktuální, budu jedině ráda. Na vaše otázky se snažím odpovídat podle svých nejlepších znalostí, vědomí a svědomí. Ale vzhledem k tomu, co jsem uvedla hned v úvodu, ne vždy bude praxe mezi muslimy odpovídat islámské teorii a je potřeba to mít neustále na paměti.
Jak jsi přišla k islámu?
Přečtěte si prosím článek Moje cesta k islámu.
Jak na přijetí islámu reagovala tvoje rodina a kamarádi?
Moje nejbližší rodina (rodiče, babičky a děda) reagovali vlastně dobře. Nebyli z mého rozhodnutí nadšení, někteří o něm měli pochybnosti a říkali, že mě to přejde. Ale dodnes máme velmi dobré vztahy, možná ještě pevnější než dřív. Teta, strejda a sestřenice se ke mně otočili zády, roky s nimi nejsem v kontaktu a ani jsem je už řadu let neviděla. Nemají zájem. To pro mě byla asi nejbolestivější ztráta po přijetí islámu. Ale nejbližší rodina i opravdoví přátelé mi zůstali.
Jakou literaturu o islámu doporučuješ?
- Český překlad Koránu od Ivana Hrbka. V tištěné podobě je špatně dostupný, ale najdete ho online.
- Zaostřeno na islám, - Život proroka Muhammada (obě knihy najdete v PDF na www.islamweb.cz v sekci Literatura)
- Duchovní cesty islámu od Luboše Kropáčka
- Islám - ideál a skutečnost od autorů Křikavová, Mendel, Muller
- Sunna od Petra Pelikána
- Šaría - úvod do islámského práva od Jana Potměšila
(poslední dvě knihy už nejsou k dostání, najdete je ale v knihovnách).
Vyšly také zajímavé tituly o tzv. islámském státu, jemu se u nás v knižní formě nejvíce věnoval Bronislav Ostřanský. Ten je také autorem Atlasu muslimských strašáků, v němž vysvětluje mediálně známé pojmy týkající se islámu. Napsal i zajímavou knihu o islámských pohřebních rituálech. Literatury ohledně muslimů, islámu a Blízkého východu u nás vyšlo poměrně hodně, ale těm nejzákladnějším informacím o islámu se jich věnuje jenom pár.
POZOR! Opatrně na knihy od Billa Warnera, Ibn Warraqa nebo Roberta Spencera, je to spíš protiislámská literatura hojně citovaná islamofoby. Což ale člověk nemá jak předem zjistit, pokud tyto autory nezná.
Jak ses potkala s manželem?
O tom jsem napsala instagramový příspěvek. Najdete ho tady.
Může si muslimka vzít nemuslima?
Ne. Muslimka si podle Koránu může vzít pouze muslima, protože v islámu přechází víra na děti od otce. Otec tedy musí být muslim a muslimka si musí vzít pouze muslima. Muslim si může vzít muslimku, křesťanku nebo židovku. Měly to být ale opravdu věřící a praktikující ženy.
V praxi to ale nebude probíhat vždy takhle. Například v Egyptě, kde žijí muslimové a velká menšina křesťanů, nedochází ke smíšeným sňatkům, i když je islám povoluje. Křesťanky si tam berou křesťany a muslimové muslimky. Ve státech Arabského poloostrova se zase budou brát z naprosté většiny jen lidé stejné národnosti. Například Saúd si vezme z 99 % Saúdku, Kuvajťan Kuvajťanku. Jde o kulturní záležitosti.
Já osobně jsem si po konverzi chtěla vzít muslima a o jiné možnosti jsem ani nepřemýšlela. A opravdu to není tím, že by o mě nikdo jiný nestál, jak si někteří myslí a dávají mi to najevo :) Ale protože jsem praktikující muslimkou, které záleží na tom, aby věci dělala tak, jak by podle islámu měly být, trvala jsem na tom, aby můj budoucí manžel byl muslim. Neumím si představit, že žiju podle víry, která je pro mě velmi důležitá, ale kterou by můj životní partner nesdílel.
Vychováváte vaše děti k islámu?
Ano. Vedeme děti k islámu vlastním příkladem a taky vyprávěním různých příběhů a událostí ze života proroka Muhammada. Děti do ničeho nenutíme, protože nevěříme, že by to byla správná cesta k tomu, aby si zamilovaly islám a chtěly podle něj žít.
Stejně tak bych si já osobně přála, aby dcera nosila šátek z vlastního přesvědčení. Kdybych ji do jeho nošení nutila, zapříčiním přesný opak. O tom, zda dcera bude muset nosit šátek, jsem krátce napsala zde.
Co kdyby vaše děti nechtěly být muslimové?
Myslím si, že každý rodič se svým dětem snaží předat to, o čem je on sám přesvědčený, že je správné. Někdo je přesvědčen, že je správný ateismus, jiný zase považuje za jedinou správnou cestu křesťanství, jiný zase veganství. My věříme tomu, že tou správnou cestou je islám a byli bychom s manželem šťastní, kdyby děti u islámu zůstaly a žily podle něj. Kdyby se ale v průběhu života rozhodly, že podle islámu žít nechtějí, co můžeme dělat? Ale stále to budou naše děti.
Co je halal?
Halál obecně znamená arabsky "povolené" a jeho opakem je slovo harám, tedy "zakázané". Halál je cokoli, co Bůh a prorok Muhammad nezakázali. Halál (povolené) je například jíst mořské plody, za určitých podmínek se vdávat a ženit, rozvést se, pracovat, studovat.
Halál je u nás známé hlavně v souvislosti s masem povoleným k jídlu. Aby bylo maso halál, musí být obecně povolené (tím je kuřecí, krůtí, králičí, rybí, hovězí, velbloudí, jehněčí...) a zvíře kromě ryb musí být také řádně poraženo. To se dělá tak, že se zvířeti za plného vědomí velmi ostrým nožem přetnou krční tepny a nechá se vykrvácet. Stejně probíhá i porážka zvířete u Židů, proto muslimové mohou jíst i košer maso. Naopak už to tak snadné není.
Není halal porážka utrpením pro zvíře?
Neměla by být, protože islám zakazuje, aby člověk zvířeti způsoboval utrpení a týral ho. Připadá mi, že v otázce halál/košer porážky dávají lidé víc na to, jak taková porážka působí na ně samotné než na zvíře. Právě výše zmíněným rychlým přetnutím krčních tepen upadne zvíře do bezvědomí, nemělo by cítit bolest a tělo se zbaví krve, kterou islám ke konzumaci zakazuje. Maso je pak bez krve čistší a kvalitnější.
Bohužel praxe často vypadá tak, že ani samotní muslimové nedodržují zásady halál porážky. Zvíře by totiž mělo být nejen ušetřeno bolesti, ale také stresu a strachu před porážkou, nemělo by například vidět porážku jiných zvířat. To, že řezník podřízne za pronesení bismilláh (ve jménu Boha) zvířeti krk, ještě samo o sobě není tou zamýšlenou islámskou porážkou, která má být ke zvířeti co nejšetrnější. Samotní muslimové mají v tomto ohledu co dohánět...
Jíte halal maso? Dá se v ČR sehnat?
Ano, jíme halál maso. Žijeme u Prahy, proto pro nás není problém si zajet do Prahy do některého z obchodů, které halál maso prodávají, a nakoupit tam. Kupujeme tam také hovězí nebo kuřecí salámy, které se sem dovážejí z Německa a vyrábějí ho Turci. Neobsahují vepřové.
Obchody s halál masem a orientálními potravinami najdete v Praze na těchto adresách:
Farah Food, Myslíkova 209/5, Praha 1
Galaxy Food, Evropská 24, Praha 6
Halal Meat, Bořivojova 76, Praha 3
Al Madina, Puškinovo náměstí 634, Praha 6
Kromě halál masa a uzenin nabízejí i orientální mléčné výrobky, sladkosti, luštěniny, koření, čaje, kávu a spoustu dalšího.
Může být muslim vegetarián/vegan?
Ano, muslim může být vegetarián i vegan.
Je podle islámu pes nečisté zvíře?
Na (ne)čistotu psa se názory mezi islámskými učenci liší a jedná se pouze o to, zda je potřeba, pokud se muslim dotkne psa nebo pes člověka olízne, vykonat před modlitbou rituální očistu, to je celá otázka (ne)čistoty psa.
Podle některých učenců je pes zcela čisté zvíře, čisté jsou jak jeho sliny, tak srst. Jiní učenci zastávají názor zcela opačný, tedy že pes je kompletně nečisté zvíře (jeho sliny i srst). Třetí názor je takový, že nečisté jsou pouze psí sliny, srst nikoli.
Tak si vyberte ;)
Prorok Muhammad doporučoval mít psa na hlídání majetku, mít tedy na psa na zahradě u domu je podle islámu zcela v pořádku. Dokonce se o psu píše i v Koránu, a to v súře Jeskyně, ve které je příběh o několika mladých mužích, kteří se uchýlili do jeskyně a jejich pes je u vchodu do ní hlídal.
Už ale není úplně ok mít psa jako domácího mazlíčka. Podle jednoho vyprávění proroka Muhammada nevstupují andělé do domu, ve kterém pobývá pes.
Nic z výše uvedeného nicméně není ospravedlněním pro týrání psů či špatné zacházení s nimi. Nenávist k psům je často kulturní záležitostí a je proti islámu. Je nesmysl si myslet, že všichni muslimové nenávidí psy. Jsou země, kde mít psa prostě není zvykem. Ani doma, ani na zahradě. Tam se pravděpodobně budou muslimové psům vyhýbat. Někde už si ale psi svou oblibu získávají a například muslim v České republice bude mít pravděpodobně ke psům úplně jiný vztah než muslim v Saúdské Arábii. Nedá se tedy zobecňovat.
Kde kupujete oblečení?
Oblečení kupuju v běžných obchodech v ČR, sem tam si něco přivezu z Egypta. Obyčejná jednobarevná bavlněná trička kupuju v New Yorkeru, delší mikiny, svetry nebo tuniky objednávám přes Bonprix. Šátky kupuju málokdy, už tak jich mám asi 50 a nosím jich 5... Když už, kupuju je taky v běžných obchodech, jako je například Orsay.
Vím, že moje muslimské kamarádky a známé často objednávají oblečení z tureckých online obchodů jako Modanisa nebo Sefamerve.
Jak řešíte kadeřnici?
Ke kadeřnici chodím, ač ne pravidelně. Za tu dobu, co nosím šátek, jsem byla u několika kadeřnic. Vždy si vyberu podle toho, zda tam pracují pouze ženy, zda do salonu není zvenku vidět a zda je možné zajistit, aby tam během toho, co jsem v kadeřnictví bez šátku, nepřišel žádný muž.
I pro muslimku, ač nosí šátek, je obvykle důležité, aby měla vlasy upravené a líbila se nejen manželovi, ale hlavně sama sobě. Nemusí být tedy pravda, že šátkem zakrýváme mastné vlasy (i když někdy taky :D) a že o vlasy nepečujeme. I o tom jsem napsala, můžete se podívat sem.
Od kdy se musí nosit šátek?
Šátek má muslimka nosit s příchodem první menstruace. Záleží ale na každé dívce a její rodině, zda opravdu šátek začne od této chvíle nosit. Opět si vzpomeňme na poučku z úvodu tohoto článku - muslimové v Afghánistánu toto budou dodržovat jinak než čeští muslimové.
Je žena během menstruace považována za nečistou?
Muslimka během menstruace není ve stavu rituální čistoty, neznamená to ale, že je sama o sobě nečistá. Jen jí menstruace brání vykonávat některé náboženské úkony, jako je modlitba nebo půst. Žena ale může normálně společensky fungovat, není nikde v ústraní a kromě pohlavního styku může mít intimnosti se svým manželem.
Jak se islám staví k homosexualitě?
Homosexualita jako náklonnost k člověku stejného pohlaví není v islámu problém. Ten nastává v případě, že dojde k intimnímu kontaktu nebo pohlavnímu styku osob stejného pohlaví, což je v islámu přísně zakázané. Zákaz se odvozuje z koránského příběhu o proroku Lútovi a jeho lidu.
V tomto tématu možná zaujímám jiné stanovisko než jiní muslimové a veřejně o tom píšu na svých sociálních sítích. Některé příspěvky si můžete přečíst zde nebo tady.